השקעות אלטרנטיביות

עודכן בתאריך  2021\05\23.

הרבה אנשים נרתעים מהשקעות. הרי כדי להצליח בשוק ההון צריך להכיר את הכללים. אבל עדיין, שוק ההון מרתיע משקיעים פוטנציאלים רבים וחבל. השקעה שלא מצריכה ידע בשוק ההון היא השקעה אלטרנטיבית. השקעה שלא כוללת מניות, בורסה מדדים ועוד, השקעה אלטרנטיבית היא לא כל כך בטוחה, גם בה טמונים סיכונים. אין בעולמנו כסף קל… אבל ההשקעות האלטרנטיביות יותר מוכרות לאנשים רבים ולכן הם מעדיפים להשקיע בצורה כזו.

השקעה  אלטרנטיבית, מה היא בכלל? 

השקעה אלטרנטיבית היא השקעה שלא מורכבת ממניות ואיגרות חוב. השקעה כזו היא השקעה פחות "סלולה". להשקעה אלטרנטיבית מספיק סכום נמוך, יחסית, לפני לא הרבה שנים, לא יכלו להשקיע אם לא היה סכום מספיק גבוה. השקעה זו מתאימה גם למי שאין ברשותו סכום גבוה להשקעה. לכן, תחום ההשקעות האלטרנטיביות התפתח מאוד ורבים נהנים מיתרונות השקעה זו.

למה אנשים בוחרים דווקא השקעה אלטרנטיבית?

אם אתם זוכרים, המשבר הכלכלי שהיה ב 2008, גרם לאנשים להרגיש לא בטוחים בשוק ההון. אנשים ראו שגם מניות הנחשבות לבטוחות יחסית, קרסו. גם תיק השקעות ששולב עם איגרות חוב לא מנע קריסה כלכלית לתיק ההשקעות. אנשים חיפשו צורה יותר טובה לפזר את הסיכונים בתיק ההשקעות שלהם. ההשקעות האלטרנטיביות נתנו פתרון לפיזור סיכונים יעיל.

השקעה אלטרנטיבית היא בעלת תשואה גדולה יותר מהתשואות שניתן להשיג בשוק ההון. עד לשנת 2008 גובה הריבית איפשר תשואה נחמדה ואף גבוהה. המשבר הביא אתו מיתון שגרם לריביות לרדת וממילא התשואה ירדה גם היא. השקעה אלטרנטיבית מציגה תשואה גבוהה ממה שמציעות הריביות בשוק ההון ולכן משקיעים רבים פנו לאפיק ההשקעות האלטרנטיביות.

דבר נוסף שהביא לעלייה במספר ההשקעות האלטרנטיביות הוא הביקוש הגדול שנוצר וממילא הקריטריונים למשקיעים הוקלו אף הם. לפני כן היו תנאי סף למשקיעים ומשקיעים פוטנציאלים רבים ירדו מן הפרק. כיום, השקעות אלטרנטיבות רבות מיועדות לציבור הרחב.

מהם החסרונות להשקעות אלטרנטיביות?

דמי העמלה המשולמים לניהול השקעות אלטרנטיביות הן גבוהות יחסית (לעומת קרן נאמנות וקרן השתלמות).

קשה להעריך את ביצועי ההשקעה.

המסחר בהשקעות אלטרנטיביות הוא לא גבוה ולכן גם מחירי הנכסים לא יהיו גבוהים. בנוסף, הדבר ישפיע על יכולת מימוש הנכסים. יהיה יותר קשה למכור אותם.

אין להשקעות אלטרנטיביות פיקוח מסודר, כבר התרחשו הונאות רבות בתחום וצריך לדעת להיזהר מנוכלים.

מהן ההשקעות האלטרנטיביות?

ההשקעות האלטרנטיביות הבולטות הן קרנות הפרייבט אקוויטי וקרנות הנדל"ן, נתחיל בהן ואחר כך נמשיך לשאר השקעות האלטרנטיבות הנפוצות.

קרנות פרייבט אקוויטי

קרן כזו היא קרן פרטית המשקיעה את כספה בחברות שנראה שיש להן סיכוי גדול להשבחה, או בחברות שנקלעו למצוקה כלכלית שהובילה לירידת ערכן ואם ישקיעו בהן, מצבן הכלכלי יחזור להיות טוב וערכן יעלה. קרן פרייבט אקוויטי היא שם כולל לסוגי קרנות רבים, לכל קרן מאפיינים משלה, קרנות פרייביט מנוהלות על ידי מנהל הקרן שהוא זה שבוחר היכן להשקיע ומתי, הוא מנהל את הקרן עבור כל מי שבחר להשקיע בקרן. מנהל הקרן הוא האחראי על פעילות הקרן ולא המשקיעים. המשקיעים בסך הכל שותפים שקטים שלא יכולים לקבל החלטות לגבי הקרן.

קרנות נדל"ן

קרן נדל"ן היא קרן המשקיעה בנכסים לא ניידים. היא רוכשת נכסים כאלו ומהם היא מקבלת רווחים. מי שמשקיע בקרן נדל"ן נהנה מהשקעה מניבת רווח למרות שמדובר בסכום יחסית לא גבוה. קרן נדל"ן מפזרת סיכונים בצורה חכמה ולכן, כדאי להשקיע בקרן נדל"ן מאשר להשקיע ברכישת נדל"ן בודד.

השקעות הנדל"ן יהיו בדרך כלל במעונות סטודנטים, מגדלי משרדים, בתי מלון ועוד, הנהלת הקרן תבחר את מקום ההשקעה, ההשקעה המשתלמת בשוק המסחר היא בדרך כלל בבניינים בהם התפוסה לא מלאה אך כבר מראש אפשר לראות כי עתיד המקום נראה מבטיח ומבוקש. ההשקעה המשתלמת בשוק הדיור תהיה במרבית המקרים, השקעה בנכס שלא מנוהל בצורה יעילה, לדוגמא, השקעה בבית מלון המנוהל בצורה לא יעילה ולא ריווחית, ההשקעה תתבטא בהחלפת שיטת הניהול וסלילת הדרך לפיתוח המבנה.

רוב עסקאות השקעות הנדל"ן מתרחשות בחו"ל.

קרן יזם נדל"ן 

זוהי קרן המשקיעה בנכסי נדל"ן. היזם מגייס משקיעים שישקיעו בקידום הפרויקט שלו. בתמורה למימון הפרויקט, המשקיעים מקבלים רווחים. (קרן זו מתאימה ליזם שאין לו הון עצמי למימון הפרויקט שלו, הוא מגייס משקיעים ובתמורה לכך הוא מקבל מימון להון העצמי שיאפשר לו לקבל הלוואה למימון הפרויקט כולו). 

קרן חוב

חברות רבות רוצות להשקיע בנדל"ן. אין להן מימון מספק והן נעזרות בקרנות חוב. קרן חוב נותנת לחברה המשקיעה אשראי תמורת שיעבוד הנכסים הנרכשים לקרן המלווה. קרן חוב מזכירה לנו את תהליך המשכנתא, אלא שתהליך לקיחת אשראי מקרן חוב הוא הרבה יותר מהיר, בסכומים שונים לחלוטין וכמובן, הכל נעשה בזמן שיאפשר הקמה מהירה של פרויקטים. בקרנות חוב יש תשואה גבוהה יחסית. אבל אם אתם זוכרים, תשואה גבוהה מלווה בדרך כלל לסיכון גבוה, אין מתנות חינם!

קרנות להלוואות חברתיות

הלוואות אלו נקראות גם P2P, פלטפורמה חברתית שמאפשרת לאנשים לממן הלוואות לאנשים אחרים. בהלוואות כאלו הריבית היא גבוהה יחסית. הקרנות להלוואות חברתיות לא ילוו לאותו קהל כל הזמן. גם קרנות אלו יפעלו לפיזור סיכונים ויפזרו הלוואות לאנשים שונים.

קרנות גידור

קרן זו מתנהלת על פי האידיאל אליו אנו שואפים להגיע בפיזור הסיכונים של תיק ההשקעות שלנו. הקרן מגדרת את עצמה ומונעת מעצמה הפסדים כלכליים. היא חותרת להרוויח גם אם היא השקיעה בנכס שערכו ירד. איך היא עושה את זה? קרן גידור נעזרת בשוק ההון. היא משקיעה בו אופציות לרכישה או למכירה ברגע שהקרן נכנסת לשוק ההון היא כבר לא חסרת פיקוח. יש עליה פיקוח ולא ניתן להשקיע בה בכל סכום, הסכומים שיידרשו יהיו גבוהים יחסית, וכמובן, היא מפזרת סיכוני את ההשקעות שלה כנדרש.

קרנות הון סיכון

קרנות השקעה המתמחות בהשקעה בפיתוחים טכנולוגיים. ככל שהפיתוח הוא לקראת סיום, הרווח הצפוי יהיה קרוב יותר ובעל תשואה קטנה יותר. קרנות הון סיכון משקיעות בפיתוחי טכנולוגיה כשהם עדיין בגדר פיתוח מיזמי בלבד, בשלב ההתחלתי של הפיתוח.

קרנות תשתיות

בישראל עדיין אין קרן תשתיות אבל יש משקיעים ישראלים רבים שמתעניינים בקרן תשתיות. קרן תשתיות היא קרן המממנת עבודות תשתיות ממשלתיות כמו סלילת כבישים או כל תשתית שעולה בדעתכם. קרנות כאלו פועלות בשיתוף פעולה בין האזרח הקטן ובין הממשלה.

השקעות בסחורה

חוזה עתידי מאפשר לעסוק בסחורות שונות (הסחורות הקיימות הן סחורות אנרגטיות כמו נפט, גז, ופחם, סחורות מתכתיות יקרות כמו זהב וכסף וסחורות לתפעול תעשייה כמו ניקל, פלדה וכדו', סחורות מזון כמו תירס, אורז וכדו', סחורות חקלאיות כמו בשר, עופות וכו' וכמובן, את כל שאר הסחורות שאין להן כותרת אחידה כמו קריסטל).

חוזה עתידי מפזר סיכונים ומונע הפסדים, כך שגם אם קבעו על מחיר עלות לסחורה, אם המחיר בשוק החופשי יורד, הקונה לא הפסיד, הוא ישלם על פי הערך האמתי של הסחורה. חוזה עתידי פחות מבוקש לרכישה. רוב החוזים העתידיים נרכשים על ידי תעודות סל.

השקעה בנפט היא השקעה רווחת יחסית, מסחר בנפט הוא  סחר שקל לעקוב אחריו, השקעה בנפט יכולה להיעשות במגוון דרכים, החל ממניות ועד לחוזים עתידיים, קרנות נאמנות שונות גם מצאו עניין בהשקעה בנפט, קיימות חברות אנרגיה שמאפשרות מסחר בנפט דרכן. השקעה בנפט היא השקעה שונה משאר ההשקעות, היא חשופה לפחות סיכונים ולכן הרבה משקיעים בוחרים לשלב השקעה בנפט בתיק ההשקעות שלהם.

לסיכום,

ראינו שהשקעות אלטרנטיביות הן יחסית בטוחות. הן נועדו כדי לפזר את סיכוני תיק ההשקעות. תחום ההשקעות האלטרנטיביות לא היה מפותח כל כך. אבל כשהוא התחיל, הוא הביא עימו הצלחה גדולה שהביאה להאצת ההתפתחות שלו. אנחנו מאמינים שהתחום עוד צפוי להתפתח רבות. ההשקעות שהניבו את הרווח הגדול ביותר בתחום הנדל"ן היו השקעות בקרנות פרייבט אקוויטי ובקרנות הנדל"ן.

לפני שניגשים להשקעת נדל"ן, חשוב לזכור את מאפייני כל השקעה, לכל השקעה יתרונות וחסרונות משלה, פיזור סיכונים ברמה שונה, תשואה ברמה שונה, השקעות אלטרנטיביות הן לא השקעות נזילות. קשה להעריך את שווי הנכס שלהן. אין פיקוח מוסדר בתחום ולכן הסיכון יכול להיות גבוה. לכן, לפני בחירת השקעה, חשוב להבין מהי ההשקעה הכי משתלמת למצבכם הנתון.

מומנים להכיר את המגזין למשקיע המתחיל

אנו במגזין למשקיע המתחיל ניהלנו בעבר ומנהלים כיום עשרות תיקי השקעות מוצלחים ללקוחות שכל מה שהיה להם זה הון עצמי הגון ורצון להשקיע כסף בתחום מסויים. אנו לוקחים לכם את הרצון 

תודה שיצרת קשר עם המפתח למשקיע המתחיל

ניצור איתך קשר בהקדם